• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

Milkini saveti: Umerenost je ključ zdravog života!

Umerenost je ključ zdravog života

Umerenost u ishrani i životnom stilu je od ključnog značaja za osobe sa dijabetesom jer pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi i smanjenju rizika od komplikacija. Međutim, važno je pristupiti fizičkoj aktivnosti na uravnotežen i promišljen način.

Milka (27) za PRST portal je podelila svoju životnu priču i objasnila nam kako se ona suočavala sa posledicama stanja dijabetesa kroz godina.

Šta su Milkini saveti?

Ovoga puta Milka nam ističe da je za osobe sa dijabetesom veoma važno da:

  • se bave fizičkim aktivnostima
  • kontrolišu insulina
  • zdravo se hrane

Pre nego što je otkrila dijabetes, Milka se aktivno bavila klasičnim plesom punih osam godina. Iako se trenutno ne bavi plesom zato što ima malo slobodnog vremena zbog posla, ona ističe da je bitno da se osoba sa dijabetesom bavi fizičkom aktivnosti, ali da to ne mora biti mnogo naporno.

“Sportske aktivnosti nisu zabranjene za osobe sa dijabetesom. Naprotiv, pogodno je da se bave sportskim aktivnostima” , kako Milka ističe, “u granicama normale, bez preterivanja”

Šta su ključni aspekti umerenosti u fizičkim aktivnostima?

  1. Pravilno planiranje: Važno je planirati vežbe u skladu sa obrocima i nivoima šećera u krvi. Osobe sa dijabetesom treba da prate kako njihova telesna aktivnost utiče na nivo glukoze, posebno pre i posle vežbanja.
  2. Postepeno povećanje intenziteta: Osobe sa dijabetesom treba da započnu sa laganim vežbama i postepeno povećavaju intenzitet. Ovo smanjuje rizik od povreda i omogućava telu da se prilagodi.
  3. Različite vrste aktivnosti: Umerena aerobna aktivnost, kao što su hodanje, vožnja bicikla ili plivanje, kombinovana sa vežbama snage, može biti vrlo korisna. Cilj je imati raznovrsne aktivnosti koje uključuju i aerobne i anaerobne vežbe.
  4. Slušanje svog tela: Važno je obratiti pažnju na signale tela. Ako se osećate umorno, preopterećeno ili ako nivo šećera u krvi opada, bolje je smanjiti intenzitet ili se odmoriti.
  5. Redovno praćenje: Kontrola nivoa šećera u krvi pre, tokom i posle vežbanja pomaže u razumevanju kako vežbe utiču na telo i omogućava pravovremeno prilagođavanje ishrane i doza insulina.

Brojne su prednosti fizičke aktivnosti, uključujući regulaciju nivoa šećera u krvi, smanjenje rizika od komplikacija i poboljšanje mentalnog zdravlja, čine je važnom strategijom za poboljšanje kvaliteta života osoba sa dijabetesom. Pridržavanje preporučenih smernica i individualni pristup vežbanju mogu značajno doprineti uspešnom upravljanju ovim stanjem.

Poslušajmo šta su još Milkini saveti

Share