- Info
- 1288
Nemačka multicentrična studija ne samo da je potvrdila povezanost između dijabetesa i depresije, već je takođe analizirala vezu između pogoršanja simptoma depresije i kontrole glikemije, kvaliteta života i percepcije porodične podrške.
Šta je studija o istraživanju dijabetesa i depresije pokazala?
Veza između dijabetesa i depresije je poznata, ali studija objavljena u Diabetologiji imala je za cilj da detaljnije istraži vezu između ova dva stanja. Studija, koju je koordinirao Oskar Mittag sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Friburgu u Nemačkoj, identifikovala je različite progresije depresivnih simptoma povezujući ih sa tokom Tipa 1 dijabetesa.
Iz analiziranih podataka proizlazi da osobe sa pogoršanjem simptoma depresije tokom vremena takođe imaju lošu kontrolu glikemije nakon prvih 5 godina dijabetesa. Ne samo to: kod ovih osoba je smanjen i kvalitet života i veće su poteškoće u vezi sa kontrolom metabolizma i unosa hrane.
Tip 1 dijabetes i depresija: Ponovljena studija
Mittag ističe da nedostaju dugoročni podaci koji bi rasvetlili vezu između depresije i Tipa 1 dijabetesa, posebno kod odraslih. On je sa svojim kolegama ponovno analizirao podatke opservacione studije koja je obuhvatila 313 odraslih osoba sa Tipom 1 dijabetesa.
Ovi podaci su otkrili snažnu povezanost između pogoršanja simptoma depresije i kontrole nivoa šećera u krvi, kvaliteta života, percepcije podrške porodice i teškoća koje proizilaze iz kontrole dijabetesa.
Konkretno, neposredno nakon dijagnoze Tipa 1 dijabetesa, veliki broj depresivnih epizoda je dijagnostikovan, kod otprilike 6% analiziranog uzorka pacijenata, dok je 8% pokazivalo anksiozne poremećaje.
“Iz podataka prikupljenih tokom 5 godina proizlazi da su kod 14% pacijenata simptomi depresije kontinuirano pogoršani tokom vremena i ukupno 18% učesnika je izvestilo o simptomima depresije čak i nakon ovog dugog perioda posmatranja”, nastavljaju autori, naglašavajući da osobe sa Tipom 1 dijabetesa imaju veći rizik od depresije i anksioznosti u poređenju sa ne-dijabetičkim kontrolama, što se može smanjiti zahvaljujući ciljanim psihološkim savetovanjima.
Ipak, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se odredio tok depresije kod osoba sa Tipom 1 dijabetesa, sa ciljem razvoja smernica o efikasnosti psihoterapije u lečenju ove bolesti.
Literatura
- Literatura: Kampling, H., Petrak, F., Farin, E. et al. Trajectories of depression in adults with newly diagnosed type 1 diabetes: results from the German Multicenter Diabetes Cohort Study. Diabetologia 60, 60–68 (2017). https://doi.org/10.1007/s00125-016-4123-0