• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

Dr Đurić : Predijabetes i rizici prelaska u dijabetes melitus 2

Pristupanje pacijentu u prevenciji dijabetesa kod predijabeta se prostire u više pravaca. S obzirom da se pristupa individualno, koristeći pravce dobre kliničke prakse: 

  • posmatramo pol, dob, komorbidete, ostalu terapiju koju uzima pacijent
  • njegov način života, životne navike, ishranu, fizičku aktivnost i profesiju
  • porodičnu i ličnu anamnezu

Kada sve te faktore uzmemo u obzir, dobijamo smernice u kom pravcu će se prevencija odvijati. Pacijenti kod kojih bar dva puta uzastopno izmerimo glikemiju našte između 6 i 7 mmol/l dolaze u razmatranje. Neka opšta načela bi se odnosila na smanjeni unos ugljenih hidrata, odabir vrsta namirnica koje su dozvoljene, a koje treba izbegavati i savet o pravilnoj ishrani. Drugi deo bi se odnosio na fizičku aktivnost u odnosu na pol i dob pacijenta, kako bi se pospešio metabolizam i smanjilo pretvaranje nagomilane masti u šećere. Pored osnovnih postulata, može se izvršititi korekcija postojeće terapije ukoliko postoji sklonost ka hiperholesterolemiji, kao i ostale hronične terapije.

Neophodno je obavestiti pacijenta o posledicama koje dijabetes može ostaviti na celokupan organizam osobe.Ukoliko je osoba pod velikim stepenom rizika, potanko objasniti koje su sve posledice  odnosno moguće komplikacije Dijabetes melitusa i naglasiti neke od najtežih kao što su gubitak vida, amputacija ekstremiteta i infarkt miokarda.

Opšti saveti o režimu ishrane i životnim navikama

  • Piti nezaslađena pića
  • Izbaciti iz ishrane visokokalorične grickalice
  • Količinu večere smanjiti na polovinu obroka
  • Savetuje se hrana bogata vlaknima, voće, povrće, pasulj, sočivo, integralne žitarice
  • Vlakna pomažu da se duže oseća sitost i time se sprečava neželjeno povećanje telesne težine
  • Brokoli, špargle, pečurke, paprike su pogodne u ishrani kod predijabeta, jer imaju nisku kalorijsku vrednost i nizak sadržaj ugljenih hidrata
  • Izbegava se prženje hrane, a preporuka je dinstanje namirnica, kuvanje na pari i pečenje u rerni bez dodatka ulja
  • Najzdraviji izvori masti su tzv nezasićene masti, koje se mogu naći u maslinovom ulju, avokadu, orašastim plodovima i ribi.
  • Ograničiti unos alkoholnih pića na kod muškaraca dva, a kod žena jedno piće
  • Zdrave žitarice bogate vlaknima, jer duže daju osećaj sitosti
  • Proteini pomažu u održavanju stabilnog šećera u krvi, usporavajući apsorpciju ugljenih hidrata i stvaraju osećaj sitosti. Dobar izvor proteina je riba  i to one vrste bogate omega 3 masnim kiselinama (npr. Losos). Zdrav izvor biljnih proteina su pasulj, orašasti plodovi i tofu sir.
  • Biraju se nemasna crvena mesa, zatim bela mesa (piletina, ćuretina ), jaja i sirevi sa manje masnoće.
  • Uzimanje dovoljne količine vode u toku dana
  • Dijeta i fizička aktivnost idu ruku pod ruku za preveniranje predijabetesnog stanja

Prevencija i informisanje od strane izabranog lekara od ključnog značaja

Obzirom da živimo u pandemiji dijabetesa i vaskularnih bolesti, prevencija je najvažniji deo kao i blagovremeno uočavanje osoba koje su u riziku uz naglašavanje redovne samokontrole glikemije. Neophodno je blagovreneno podsećanje pacijenta šta znači iscrpljivanje pankreasa i koje su posledice prekomernog unosa ugljenih hidrata. Pre svega, potrebno  je dati smernice šta je to što omogučava da se rad  pankreasa što duže održi.

U eri društvenih mreža i elektronskih medija,mi smo jedini nosioci, a pod tim mislim na zdravstvene radnike, pravih i proverenih informacija o zdravlju. U ovom slučaju dati prave savete pacijentima kako da preveniraju, odnosno, produže vreme do eventualnog dobijanja Dijabetesa, kao stanja sa kojim može da se živi ispunjen život, ali uz izbalansirane navike i samokontrolu. Najbolji način da se izbegne i spreči Dijabetes melitus tip 2 je da se sledi zdrav način života “Gram prevencije vredi pola kilograma leka“.

Na kraju još jedno podsećanje da su dijabetes, pušenje i hipertenzija glavni faktori rizika za nastanak akutnih kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih oboljenja, u našem narodu poznate kao šlog i srčana kap. Prevencijom dijabetesa, preveniramo i jednu od najčešćih bolesti od kojih se umire u Srbiji i svetu.

Zaključak i savet:

Prevencija dijabetesa je jako važna karika u radu lekara opšte prakse, uz prevenciju hipertenzije i hiperholesterolemije. I na samom kraju savet pacijentima je da slušaju svoje izabrane lekare i redovno se kontrolišu, jer jedino tako se možemo izboriti sa Dijabetesom.

Picture of Dr Olivera Đurić

Dr Olivera Đurić

Specijalista opšte medicine Doma zdravlja u Smederevskoj Palanci.

Imate pitanja za nas?

Share