• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

Leto i dijabetes: Kako ostati hidriran?

Verovatno do sada već znate da je hidratacija važna za opšte zdravlje, ali da li ste znali da ona igra ključnu ulogu u održavanju nivoa šećera u krvi kod osoba sa dijabetesom? 

Kako prepoznati dehidrataciju?

Dehidratacija može zahvatiti svakoga pogotovo leti, kada je temperatura visoka. Ali kada imate dijabetes, još ste skloniji dehidrataciji. Kod osoba koje žive sa dijabetesom, a u slučajevima kada je nivo šećera u krvi visok, bubrezi rade prekovremeno kako bi filtrirali višak šećera iz krvi i izbacili ga putem urina. To dovodi do češćeg mokrenja, što povećava rizik od dehidratacije. 

Ukoliko ne unosite dovoljno vode da nadoknadite gubitak tečnosti kroz uriniranje, skloniji ste dehidrataciji. 

Simptomi dehidratacije:

  1. Žeđ
  2. Često mokrenje
  3. Tamna boja urina
  4. Suva usta
  5. Vrtoglavica
  6. Umor
  7. Suva koža

Teška dehidratacija može biti opasna po život i dovesti do potencijalno smrtonosnih komplikacija.

Koliko vode treba da pijem?

Opšta preporuka Američke nacionalne akademije nauka, inženjerstva i medicine je da svaka osoba treba da popije između 2l i 3l dnevno.

Idealna količina vode ili hidrirajućih napitaka koju trebate svakodnevno da popijete varira od osobe do osobe, zavisno od faktora kao što su nivo fizičke aktivnosti, klima u kojoj živite, vašeg opšteg zdravstvenog stanja i vašeg uzrasta. 

Jedan od načina da proverite da li ste hidrirani jeste da pratite boju vašeg urina. Ukoliko je boja vašeg urina svetla, bledo-žuta to sugeriše na adekvatnu hidrataciju.

Ipak, ovo nekad nije najbolji pokazatelj jer drugi faktori poput lekova, vitamina i određene hrane mogu promeniti boju urina. Bolesti jetre i bubrega takođe mogu promeniti boju vašeg urina.

Kako da ostanete hidrirani tokom leta?

Ukoliko imate dijabetes izuzetno ste podložni mnogim stanjima povezanim s toplotom, samim tim veoma je važno preduzeti sve moguće korake kako biste ostali hidrirani kada je vruće. 

  • Pijte dovoljno tečnosti!
    Ostanite hidrirani pijenjem dovoljno vode ili bezkofeinskih napitaka poput gazirane vode ili limunade. 
  • Budite pažljivi kada provodite vreme na suncu!
    Budite pažljivi i pratite znakove iscrpljenosti od toplote, poput vrtoglavice, obilnog znojenja, grčeva u mišićima, slabosti, glavobolja, ubrzanog otkucaja srca i mučnine. 
  • Vežbajte na hladnom!
    Budite pažljivi gde vežbate. Umesto da trčite na suncu, istrčite na traci u klimatizovanoj teretani. Ili vežbajte napolju u ranim jutarnjim satima, kada su temperature niže.
  • Redovno pratite nivo glukoze u krvi!
    Budite sigurni da proveravate nivoe glukoze u krvi najmanje četiri puta dnevno. Ako se ne osećate dobro, proveravajte ih još češće. Toplota može izazvati fluktuacije nivoa glukoze u krvi, pa zapamtite da ih pratite češće ako provodite vreme na suncu! I ne zaboravite da sa sobom ponesete dovoljno vode gde god da idete.

Koliko vi pijete vode? Pišite nam!

Share