• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

Pirsinzi, tetovaže i dijabetes: Izbegavajte ove delove tela!

Ako ste mislili da dijabetes i tetovaže ne idu zajedno – varate se! Po koji ubod igle (ili nekoliko hiljada uboda) u toku tetoviranja, nije ništa u poređenju sa svakodnevnim merenjem glukoze u krvi i davanjem insulina.

Iako dijabetes nije prepreka za rađenje tetovaže, ipak postoje neke smernice kojih se treba pridržavati kako bi taj proces prošao bezbedno. 

Kako da se tetoviram bezbedno?

U principu tetoviranje je bezbedan proces. Dani tetoviranja u nehigijenskim uslovima i neprofesionalnim okruženjima su iza nas, već i vrapci na grani znaju da sve mora da bude sterilno, a igle koje se koriste nove. Mada uvek je poželjno da proverite tattoo studio i artista kod kog planirate da se tetovirate. 

Šta podrazumeva bezbedno tetoviranje za osobe sa dijabetesom?

Ukoliko imate dijabetes važno je da se posavetujete sa svojim lekarom o tetoviranju. Porazgovarajte o tome da li je vaše stanje dovoljno kontrolisano, ipak tetovaža je jedna rana koja treba da zaraste.

Takođe obavezno naglasite i vašem tattoo artistu da imate dijabetes kako bi i on bio na najvišem nivou opreza.

Koji god tip dijabetesa da imate, pre tetoviranja proverite vaše dnevne nivoe šećera u krvi, kao i HbA1c.

Preporučljivo je da su nivoi HbA1c na vašem poslednjem testu ispod 7%, odnosno da je prosek nivoa šećeri u krvi oko 8,5 mmol/l.

Komplikovanije tetovaže se rade i po nekoliko sati, a nekad i iz nekoliko sesija. Veoma je važno da pripremite vaš organizam na stres koji će da preživi tokom tetoviranja, jer definitivno hoće. Takođe morate i sebe psihički da pripremite na višečasovni bol. Obavezno jedite pre termina, ponesite neke grickalice ukoliko vam padne šećer, takođe ukoliko termin traje duže dogovorite se sa svojim tattoo artistom o pauzama za hranu, za insulin…

Takođe, rađenje tetovaže ponekad može izazvati i stresni odgovor što rezultuje povećanjem nivoa šećera u krvi, tako da budite spremni i na tu stiaciju.

Najveći rizik se javlja u periodu zaceljivanja tetovaže

Ukoliko izuzmemo mogućnost dobijanja infekcije tokom samog tetoviranja, obzirom da je u današnje vreme ukoliko se tetovirate u ovlašćenom studiu šansa za to gotovo nemoguća, jedini rizik se javlja u periodu zaceljivanja tetovaže.

Osobe koje žive sa dijabetesom su u većoj opasnosti od dobijanja bilo kojih infekcija, pa samim tim i nakon tetoviranja.

Budući da je proces tetoviranja u stvari jedna vrsta mikropovreda kože, nju je upravo tako i potrebno tretirati nakon završenog termina. Važno je izbegavati meleme koji sadrže potencijalne alergene ili bilo koje parfemisane kreme, detaljno ispirati tetovažu i redovno mazati po preporuci tattoo artista.

Preporuka je da po završetku tetovaže nosite tanku foliju “veštačke kože” – suprasorb, koja se ne skida 7 dana, a koža ispod nje može normalno da zarasta. Za tih 7 dana se stvara suva krasta i nakon skidanja folije se u mnogome smanjuje mogućnost bilo kakve infekcije. Nakon ovog perioda ide period kućne nege i najbolje je da se pridržavate instrukcija koje vam je dao vaš tattoo artist. Period zarastanja traje oko mesec dana, ali svakako zavisi od same tetovaže, kao i vašeg opšteg stanja. 

Mesta koja bi trebalo da izbegavate prilikom tetoviranja

Uopšteno tetovažu možete da smestite na bilo koji deo tela koji vam se dopada, ipak bilo bi poželjno da izbegavate mesta sa slabijom cirkulacijom, kako biste obezbedili pravilno i brzo zarastanje.

Pored toga izbegavajte mesta na kojima sebi dajete insulin, ili ukoliko nosite insulinsku pumpu taj deo tela ne bi trebalo da bude istetoviran.

Dijabetes kao inspiracija za tetovažu

Mnogima je njihovo stanje poslužilo kao inspiracija za tetovažu. Neki tetovaže koriste kao meru opreza, tetoviraju simbol vezan za dijabetes i time daju do znanja da pate od ovog stanja. U hitnim sučajevima, ovo može biti od velike pomoći osobi koja vam ukazuje pomoć. 

Nekima je dijabetes inspiracija, inspiracija za život, za večnu borbu, simbol njihove snage i hrabrosti i žele to da obeleže. 

Jedna od najpopularnijih tetovaža koje nose osobe sa dijabetesom jeste simbol “plavi krug”.
Share