• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

TI, JA I DIJABETES: Ljubav, partnerstvo i dijabetes

Upravljanje dijabetesom nije samo deo vašeg života. Ukoliko imate partnera dijabetes neizbežno postaje deo i njihovog. Samim tim dijabetes će zasigurno imati uticaj na vaš odnos sa partnerom.

Kako dijabetes utiče na vašeg partnera?

Koliko god da dijagnoza dijabetesa može biti traumatična za vas, i u prvi mah većini i jeste, vaš partner je takođe pod velikim stresom i suočava se za raznim strahovima. 

A kako strahovi često proizlaze iz neznanja, važno je naglasiti da je EDUKACIJA o životu sa dijabetesom ključ u održavanju zdravog odnosa među partnerima.

Strahovi sa kojima se većina osoba koje su u emotivnom odnosu sa osobama koje žive sa dijabetesom susreće, su:

  1. Strah od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
  2. Da li ćete moći da se brinete za porodicu i obaveze koje ona sa sobom nosi?
  3. Da li će uspeti da odreaguju na pravi način i pomognu vam u hitnim/kriznim situacijama?

Veoma je važno konstantno razgovarati o strahovima, kao i bilo kojim aspektima koji utiču na vaš odnos, u suprotnom vremenom nerazjašnjene nedoumice, mogu ga narušiti.

Kako možete da pomognete vašem partneru?

Edukujte svog partnera! 

Što bolje razumete svoj dijabetes, to bolje možete da ga kontrolišete. Isti slučaj je i sa vašim partnerom. Oboje biste trebali da se informišete o opasnostima visokih i niskih nivoa šećera u krvi, insulinu i drugim lekovima, koristima vežbanja i dijetetskom režimu koji vama pomaže u kontroli nivoa šećera u krvi. 

Razmislite o tome da partnera povedete sa sobom na lekarske preglede.

Slušajte svog partnera i razgovarajte!

Iako ste vi, kao neko kome je dijagnostikovan dijabetes, centralna figura u ovoj situaciji, ipak morate da nađete razumevanje i za svog partnera i razumete njegove potrebe i strahove. Bitno je dati značaj osećanjima vašeg partnera i staviti mu do znanja da razumete njegovu brigu, strag i blagu tremu, jer vaše stanje predstavlja promenu načina življenja i za vašeg partnera. Saznajte šta ga to plaši, koje su to nedoumice koje ima u vezi sa vašim stanjem, kakve to eventualne stigme gaji ka vašem stanju i pomozite mu da ih razbije.

Kako vaš partner može da vam pomogne?

Vaš partner vam može pomoći u redovnom i pravilnom sprovođenju terapije, u sprovođenju dijetetskog režima, podsećanju na redovne preglede ili čak i kao podrška tokom redovonih pregleda.

Gde je granica?

  • Tamo gde je vi odredite! 

Svaki par je različit, dok neki pomoć u upravljanju dijabetesom smatraju lepim gestom, drugi ovo mogu doživeti kao narušavanje privatnosti, ili čak opsesivno kontrolisanje.

  • Ništa se ne podrazumeva!

Nemojte očekivati od svojih partnera da će vam biti negovatelji, i oni su ljudi sa svojim potrebama i obavezama i nerealno je očekivati da će u potpunosti svoj život prilagoditi vašem stanju.

S druge strane, nemojte ni pretpostavljati da vašem partneru vaše stanje predstavlja teret, niti da mu je teret da vam pomogne. 

Najviše ćete pomoći svom partneru ukoliko ste iskreni u vezi sa tim kakvu pomoć očekujete i kakva vam je pomoć potrebna. Jasna očekivanja i granice pomoći će vam da izbegnete stres zbog nedovoljno ili previše pažnje.

Budite tim!

Razmislite o tome da se menjate zajedno. Na kraju dana, zdravije životne navike ne mogu nikom da naškode. 

Zdrava ishrana, redovno vežbanje i smanjenje stresa važni su delovi vaše medicinske nege. Ove promene mogu značajno uticati na dnevnu rutinu vašeg partnera, ali mogu proći neosetno ukoliko radite kao tim i pronađete način da u ovim promenama uživate.

Razmislite o tome koji su to recepti koje biste mogli uvrstiti u vašu svakodnevnicu i koje biste oboje obožavali, ili koja fizička aktvnost bi mogla obama da prija, a da nikog ne opterećuje. 

Ipak lakše je u dvoje! 

Slažete li se? Pišite nam!

Share