• Dijabetes je stanje. Samokontrola je rešenje.

Dijabetes ili ne, vodite više računa

Dijabetes ili ne, prednosti zdravog načina života su iste!

Istraživač Diewertje Sluik  Department of Epidemiology, German Institute of Human Nutrition Potsdam-Rehbruecke, Nuthetal, Germany Division of Human Nutrition, Wageningen University, Wageningen, the Netherland u studiji  Lifestyle factors and mortality risk in individuals with diabetes mellitus: are the associations different from those in individuals without diabetes? , koja je takođe pomenuta na PRST portalu, opisuje da :

Osobe sa dijabetesom imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti (KVB) i preranog mortaliteta. Procenjeno je da dijabetes dovodi do 1,8 puta povećan rizik od smrtnosti.

Glavni cilj upravljanja dijabetesom je prevencija ili minimiziranje mikro- i makrovaskularnih komplikacija, obično kroz modifikacije životnog stila i farmakoterapiju. Od kojih prva obično naglašava smanjenje telesne težine (ili održavanje zdrave telesne težine), redovnu fizičku aktivnost, što se može pratiti kroz dijabetes vežbanje, umerena konzumacija alkohola i dijabetes ishrana.

U okviru Evropske prospektivne istrage o raku i ishrani (EPIC), formirana je kohorta od 6.384 osobe sa dijabetesom i 258.911 učesnika EPIC-a bez poznatog dijabetesa. Zajednički proporcionalni regresijski modeli rizika ljudi sa i bez dijabetesa izgrađeni su za sledeće faktore životnog stila u odnosu na ukupni rizik od smrtnosti:

  • BMI,
  • odnos struka/visine,
  • 26 grupa hrane,
  • konzumacija alkohola,
  • fizička aktivnost u slobodno vreme,
  • pušenje.

 

Testovi odnosa verovatnoće za heterogenost su procenili statističke razlike u koeficijentima regresije.

Unos voća, mahunarki, orašastih plodova, semena, testenina, živinskog i biljnog ulja bio je povezan sa manjim rizikom od smrtnosti, a unos putera i margarina je bio povezan sa povećanim rizikom od mortaliteta.

Hipoteza je da osobe sa dijabetesom imaju koristi od zdravog načina života u većoj meri nego opšta populacija. Korišćenjem alata kao što je DKP aplikacija, dostupna za DKP Android i DKP IOS, omogućava samokontrolu šećera i držanje šećera u krvi pod kontrolom.

Čak i ako je istaknuto da nema uporednih studija, kod osoba sa ili bez dijabetesa, između različitih komponenti životnog stila i rizika od smrtnosti.

Share